Poraz od Trešnjevke u 12. kolu Premijer lige

Košarkašice Plamen Požege u 12. kolu Premijer lige poražene su na gostovanju kod Trešnjevke 72:64 (25:13, 11:18, 14:17, 22:16). Drugi je to ovosezonski poraz izabranica Vladimira Englmana u domaćem prvenstvu, koje su na taj način vodeće mjesto na ljestvici prepustile aktualnom prvaku Ragusi.

Katastrofalan početak utakmice

Da će ovo biti težak dan u uredu za naše košarkašice pokazao je već sam start dvoboja. Izuzev vodstva u uvodnim minutama od 7:5 i 9:8 koje su kratkotrajno imale Plamene, ostatak prve četvrtine prošao je u potpunoj kontroli domaćeg tima, koji je uspio nametnuti svoj ritam igre  te čvrstom i agresivnom obranom omeo koncepciju napadačkih pokušaja naše ekipe. Vrlo loše napadačko izdanje Plamenih s puno nervoze, pogrešaka, nerezonskih odluka, dovelo je  do velikog broja izgubljenih lopti, što je domaćin na drugoj strani vrlo uspješno kažnjavao, pa je već nakon prvih deset minuta igre ostvario 12 koševa prednosti (25-13).

Rezultat bolji od igre

Stečenu prednost iz prve dionice košarkašice Trešnjevke rutinski su održavale kroz velik dio druge četvrtine, ne dozvolivši Plamenim da im ozbiljnije zaprijete, sve do pred sam kraj prvog poluvremena. U 16. minuti utakmice  rezultat na semaforu pokazivao je (29:20) u korist domaćina, no potom je uslijedio blagi pad u igri, kojeg Plamene koriste te u kratkom periodu, serijom 7-0 prilaze na samo -2. (27-29) na dvije i pol minute prije kraja prvog poluvremena. Ipak taj nalet bio je kratkog daha, ekipa Trešnjevke uspjela se pribrati i vrlo brzo se vratiti na  +7 (36-29), da bi konačan rezultat prvog poluvremena svojim poenima postavila Lea Miletić, pa se tako na odmor otišlo s rezultatom (36-31) u korist domaćih – što je s obzirom na vrlo lošu igru tokom prvog poluvremena bilo više nego prihvatljivo.

Naznaka kvalitete, i manjak karaktera

Nakon prvog poluvremena bilo je jasno da izdanje u drugom poluvremenu mora bit bolje, jer gore teško da je i moglo bit. I zaista kroz treću četvrtinu Plamene su zaigrala puno čvršće, odgovornije i sigurnije, te su vrlo brzo istopile prednost Trešnjevke i preuzele vodstvo (39-38).
Ta je prednost nastavila rasti pa je u 26. minuti utakmice iznosila i maksimalnih +7 (45-38). U tim trenucima djelovalo je da je period “crne rupe” iza nas te da se uspjela preuzeti kontrola nad utakmicom, no bila je to samo kratkotrajna zabluda. Vrlo brzo naše su se igračice vratile “postavkama” iz prvog poluvremena, pa su teškom mukom stečeno vodstvo vrlo brzo prosule – i nakon 30 minuta igre imale dva poena zaostatka (48:50).

U četvrtoj dionici samo smo još jednom preuzeli vodstvo pri rezultatu 58-57, no kao i mnogo puta prije toga nije ga se dugo zadržalo. Energičnija, požrtvovnija, razigranija ekipa Trešnjevke preokrenula je momentum  na svoju stranu te na koncu zasluženo slavila s konačnih +8 (72-64).
Domaćine je do pobjede predvodila Lena Bilić s 19 koševa, 15 je ubacila Zara Valčić, a po 12 su dale Nika Rodek i Viktorija Ćurić. U našim redovima može se istaknuti tek dva imena, Jelena Ivezić ponovno je bila prvo ime s 23 koša, dok je Kira Lowery ubacila 15.

Lopta je ipak fer

Za razliku od nekih drugih sportova gdje se do pobjede može i “slučajno”, ponekim “zalutalim metkom” s 30 metara, košarka je tu puno čišći i pravedniji sport, u kojem pobjede dolaze samo i isključivo borbom i zalaganjem kroz svih 40 minuta, koje je u jučerašnjem izdanju Plamenih, kod velikog dijela igračica izostalo. U dvoboju dvije ekipe koje pretendiraju za vrh tabele Zagrepčanke su nam očitale pravu lekciju košarkaške igre, i prije svega lekciju  toga kako izgleda ekipa koja nešto ozbiljno želi napraviti. Unutar 40 minuta igre i s njihove strane bilo je amplituda, uspona i padova, boljih i lošijih perioda, ali od prve do zadnje sekunde bile su 100% unutar dvoboja, fokusirane samo na to kako da ispune cilj i dođu do pobjede.

Ako se gleda “papir”, iskustvo i individualna kvaliteta zasigurno je na strani Plamenih, no ono što je izostalo na koncu je i presudilo pobjednika. Izostalo je ono najvažnije: požrtvovnost, energija, želja, i prije svega odgovornost prema timu, svakoj lopti i posjedu kod velikog dijela naših igračica u jučerašnjem dvoboju. Mnoge od njih ostale su nedorečene bez pravog učinka i doprinosa igri, ni energetski, ni kvalitativno.

U ponekim trenucima djelovalo je da trener domaće ekipe gospodin Nemec ulaže više energije uz liniju terena “igrajući” sa svojom ekipom svaki napad i obranu, nego što to rade naše cure na terenu. Ova ekipa definitivno posjeduje kvalitet, no on može doći do izražaja samo onda, kada sve igračice, od prve do zadnje, 40 minuta daju svoj maksimum na terenu – što u jučerašnjem dvoboju nije bio slučaj.

Ciljevi koji su postavljeni pred ovaj tim su visoki, ali da bi ih se ostvarilo, nije dovoljno željeti samo riječima, ta se želja mora pretočiti i u djela na terenu. Neodgovornost u fazi napada i obrane kakva je viđena jučer sigurno neće dovesti do ispunjenja želja i zacrtanih ciljeva. Lopta je ipak fer, vrati točno onoliko koliko truda, energije i želje se uloži u dvoboj, i tako je vratila i jučer, točno onoliko koliko je koja ekipa zaslužila.

Imale su Plamene svoje prilike, ali nedovoljno ozbiljnim i požrtvovnim ponašanjem dovedeno je do toga da neke lopte u momentima kad se dvoboj lomio, nama nisu, a s druge strane jesu ušle i presudile pobjednika. Pobjeda na koncu potpuno zasluženo pripada ekipi Trešnjevke kojoj ovim putem od srca čestitamo na zasluženoj pobjedi, i činjenici da su nam očitali pravu lekciju košarkaške igre i poštovanja dogovorenih načela.

Pred našim igračicama sada je analiza jučerašnje utakmice koja bi prije svega trebala započeti od njih samih, unutarnjim preispitivanjem koliko su sebe dale u jučurašnji dvboj? Ostaje dojam da mnoge nisu svjesne važnosti svake pojedine utakmice u nastavku prvenstva, i činjenice da se pravo na krivi korak nema. Želi li se ostvariti zacrtani cilj svaka utakmica do kraja prvenstva je finale i ovakve oscilacije nisu dopustive.

Poraz može biti i lekcija, ako se iz njega nauči, a koliko su spremne učiti iz grešaka, imat će priliku pokazati od sada, pa sve do kraja prvenstva. Prva sljedeća prepreka na putu je ŽKK Split kod kojeg gostujemo u 13. kolu Premijer lige. Susret je na rasporedu 13. siječnja u 15.00 sati –Mala dvorana SC Gripe.