Poraz u Splitu zakomplicirao stanje na prvenstvenoj tablici

U 19. kolu Premijer ženske košarkaške lige Hrvatske, košarkašice Plamen Požege poražene su na gostovanju u Splitu od KAŽL-a rezultatom 60:55. Svaki tim u ovaj dvoboj ušao je sa svojom računicom, a pobjeda je bila imperativ i za jedne i za druge. Splitski sastav u susret je ušao kao petoplasirana ekipa lige i eventualnom pobjedom tražio je proboj u sam vrh. S druge strane Plamene su ovaj susret dočekale kao vodeće te su nakon osvajanja Kupa tražile nastavak pozitivne serije i učvršćivanje vodeće pozicije, no bilo je jasno da netko toga dana svoje ciljeve neće ostvariti.

Unatoč nedvojbenoj želji za pobjedom iscrpljujući završni turnir Kupa ostavio je velikog traga na našu ekipu, koja je u dvoboj ušla vidno fizički i emotivno ispražnjena, i takva nije uspjela odgovoriti puno raspoloženijem domaćinu.

Od početka dvoboja igračice KAŽL-a bile su u nešto boljem ritmu. Čvrstom obranom vrlo dobro su zaustavile centre našeg tima i limitirale njihov doprinos, a napadački maksimalno su koristile sjajnu Buckner koja je gotovo sama vukla cijelu ekipu kroz prvo poluvrijeme. Nakon prve četvrtine Splićanke su imale četiri poena prednosti (14:10), a nakon 20 minuta igre prednost domaćina bila je +5 (30:25). Od 30 poena domaćina u prvom poluvremenu, čak 22 dala je nezaustavljiva Amerikanka.

S obzirom na razvoj događaja na terenu i činjenicu da je KAŽL nekoliko puta u drugoj četvrtini  imao i devet poena prednosti, zaostatak od pet poena na poluvremenu i nije bio loš, jer je bilo jasno da Plamene imaju veliki prostor za napredak u svojoj igri.

Ipak snage za preokret nije bilo. U trećoj četvrtini naše košarkašice nakratko su imale momentum susreta na svojoj strani, pa su zaostatak od pet poena okrenule u minimalno vodstvo (36:35) u 28. minuti utakmice, ali u tom ritmu nisu uspjele nastaviti. Splićanke su treću četvrtinu zatvorile serijom 4:0 za prednost od +3 (39:36) s kojim se ušlo u posljednjih deset minuta.

Dobar završetak trećeg perioda napunio je dodatnim samopouzdanjem domaće igračice, koje su u četvrtoj četvrtini zagrale još snažnije i odlučnije, te su iz minute u minutu samo nastavile povećavati svoju prednost. U 34. minuti dosegle su i maksimalnih +13 (54:41). Unatoč velikom zaostatku naše cure ipak su pokazale karakter i do kraja susreta odradile velik posao, smanjivši zaostatak na samo minus pet – što u slučaju jednakog omjera pobjeda i poraza između ova dva tima na kraju regularnog dijela sezone, prednost daje našem timu, s obzirom da su izabranice Vladimira Englmana u prvom međusobnom ligaškom srazu slavile s osam poena prednosti 68:60.

KAŽL su do pobjede odvele Dynnah Buckner s 26 koševa i Petra Božan s double-double učinkom od 10 koševa i 15 skokova, dok je za naš tim jedina dvocifrena bila Jelena Ivezić sa 17 postignutih poena.

Na vrhu ljestvice sada je ogromna gužva.Vodeća je dubrovačka Ragusa sa 16 pobjeda i tri poraza, nakon nje slijede Trešnjevka, Plamen Požega, i KAŽL s 15 pobjeda i četiri poraza, a samo pobjedu manje od ova tri tima ima petoplasirani Medveščak, stoga nam do kraja prvenstva slijedi grčevita borba za TOP4 pozicije koje vode u doigravanje za prvaka, a sve karte još su uvijek otvorene.

Priliku za povratak na pobjedničke staze Plamene će tražiti u sljedećem kolu, 6. travnja kada u Požegu dolazi ŽKK Zagreb.